Our educators

Flute

  • Ann Elkjär, Ingesunds musikhögskola
  • Randi Krogvold Lundqvist, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Gitte Marcusson, Royal College of Music i London
  • Göran Marcusson, Göteborg Wind Orchestra
  • Gaby Pas-Van Riet, Aurora Music

Oboe

  • Max Artved, Musikhögskolan i Köpenhamn
  • Anna Bornander, Musikskola Vänersborg
  • Jean-Louis Capezzali, Konservatoriet i Lausanne
  • Min Hua Chius, Oslo-Filharmonien
  • Mårten Larsson, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Bengt Rosengren, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • David Strunck, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo

Clarinet

  • Andrea Scaffardi, Malmö Symfoniorkester
  • Emil Jonason, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Fredrik Fors, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Hermann Stefánsson, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Magnus Holmander, frilans
  • Tomas Johansson, Musikskolan Vänersborg
  • Venancio Rius, Musikhögskolan i Madrid
  • Yehuda Gilad, Södra Kaliforniens Universitet

Bassoon

  • Alessandro Capriotti, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Anders Engström, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Fredrik Ekdahl , Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Georg Klütsch, Tidigare Musikhögskolan i Köln
  • Sebastian Wagner, GöteborgsOperan

French horn

  • Lisa Ford, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Sibylle Mahni, Musikhögskolan i Würzburg
  • Markus Maskuniity, Musikhögskolan i Hannover
  • Jukka Harju, Sibeliusakademi i Helsingfors
  • Julius Pranevicius, Norges musikhögskola
  • Frøydis Ree Wekre, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Ingvild Sandstad, frilans

Trumpet

  • Arnulf Naur Nilsen, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Filip Draglund, Norrköpings Symfoniorkester
  • Gianluca Calise, Sveriges Radios Symfoniorkester
  • Gustav Melander, Musikhögskolan i Malmö
  • Jonathan Jennesjö, frilans
  • Tom Poulson, Aurora Music
  • Omar Tomasoni, Concertgebouw i Amsterdam

Trombone

  • Audun Breen, Oslo-Filharmonien
  • Bart Claessens, Konservatoriet i Maastricht
  • Endre Vetås, Göteborgs Symfoniker
  • Håkan Björkman, Sveriges Radios Symfoniorkester
  • Ingemar Roos, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Louise Pollock, Högskolan för scen och musik i Göteborg

Tuba

  • Even Evensen, GöteborgsOperan

Harpa

  • Willi Postma, Norges Musikhögskola
  • Erik Groenestein-Hendriks, Högskolan för scen och musik i Göteborg

Violin

  • Alf Richard Kraggerud, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Barbara Doll, Musikhögskolan i Basel
  • Christian Altenburger , Aurora Music
  • Denis Goldfeld,
  • Olivier Charlier, Konservatoriet i Paris
  • Jens Elfving, violinpedagog i Göteborg
  • Kristoffer Dolatko*, Chetham´s School of Music i Manchester
  • Levon Chiligirian, Royal College of Music i London
  • Maciej Rakowski, Royal College of Music i London
  • Eszter Haffner, Musikhögskolorna i Graz och Köpenhamn
  • Svetlana Makarova, Konservatoriet i Lausanne
  • Stephan Barratt-Due, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Tanja Becker-Bender, Musikhögskolan i Hamburg
  • Stephan Picard, Musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin
  • Soon-Mi Chung Barratt-Due*, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Paul Roczek, Mozarteum i Salzburg
  • Dora Schwarzberg*, Universitet för musik och teater i Wien
  • Sara Trobäck Hesselink, Göteborgs Symfoniker
  • Päivikki Wirkkala-Malmqvist, Kungliga Musikhögskolan
  • Pavel Vernikov, Privatuniversitet i Wien
  • Øyvor Volle, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Ulf Wallin, Musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin
  • Yair Kless, Musikhögskolan i Graz
    * även viola

Viola

  • Jon Dahlkvist, Ingesunds musikhögskola
  • Göran Fröst, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Eivind Holtsmark Ringstad, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Tatjana Masurenko, Musikhögskolan i Leipzig
  • Ellen Nisbeth, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Hartmut Rohde, Universitet der Künste i Berlin
  • Magda Stevensson, Danska Radions Symfoniorkester i Köpenhamn
  • Alexander Zemtsov, Guildhall School för musik och teater i London
  • Mikhail Zemtsov, Kungliga konservatoriet i Haag

Cello

  • Alexander Baillie, Musikhögskolan i Bremen
  • Lars-Inge Bjärlestam, Musikhögskola Ingesund i Arvika
  • Claudio Bohorquez, Musikhögskolan ”Hanns Eisler” i Berlin
  • Ingemar BrantelidMusikhögskolan i Köpenhamn
  • Peter Bruns, Musikhögskolan i Leipzig
  • Claes Gunnarsson, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Ernst Simon Glaser, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Jacob Koranyi, Kungliga Musikhögskolan Edsberg
  • Ola Karlsson, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
  • Mats Lidström, Royal Academy of Music i London
  • Per Nyström, Aurora Music
  • Ole Eirik Ree, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Peter Schöning, Hvitfeldska gymnasiet i Göteborg
  • Johan Stern, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Marko Ylönen, Sibelius Akademin i Helsingfors

Double bass

  • Jan Alm, Högskolan för scen och musik i Göteborg
  • Leon Bosch, Aurora Music
  • Jan Dahlkvist, Lilla Akademien i Stockholm
  • Håkan Ehrén, Kungliga Filharmonikerna i Stockholm
  • Rick Stotijn, Musikhögskolan i Amsterdam

Studying, orchestra, ensemble

  • Ole Christian Haagenrud, piano, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Andreas Hansson, dirigering, frilans
  • Ulrich Kaatz, dirigering, Nationellt centrum för musiktalanger
  • Jonas Olsson, piano, Norrlandsoperan i Umeå
  • Natallia Papova, piano, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo
  • Thomas Rudberg, piano, Barratt Due Musikkinstitutt i Oslo